Ata’mızın Annesi Zübeyde Hanım’ı 97’inci Ölüm Yıl Dönümünde Saygıyla Anıyorum

zubeyde-ana-mustafa-kemal-ataturk-olum-yildonumu

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 97.ölüm yıldönümüdür.

Yaşamını cephelerde geçiren varlığını milletine ve vatanına adayan evladı Mustafa Kemal’i;  sıkıntı ve yokluk içerisinde yaşarken dahi ömrü boyunca sabırla, umutla fakat gururla beklemiştir. Zübeyde Hanım vatanının kurtuluş mücadelesinde üç yıl evladını hiç görememiş yüzüne ve sıcaklığına hasret kalmıştır. Bu sürede felç geçirmiş ve gözlerini kaybetmiştir.

Bu durumu Mustafa Kemal şöyle ifade eder: “Sonunda çok yakın zamanda onu İstanbul’dan kurtarabildim. Ona kavuşabildim ki, o artık maddi olarak ölmüştü, yalnız manevi olarak yaşıyordu.”

Mustafa Kemal, annesinin ölüm haberini Eskişehir’de alır. Geri dönme meselesini düşündükten sonra kararını şöyle açıklar: “Vatana vazifesinin yanında hiçbir hissin, hiçbir fikrin hükmü yoktur”.

Bu büyük Türk kadınının Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının şekillenmesinde önemi büyüktür. Sahip olduğu bilgisi, fazileti, inancı ve yüksek ahlakı ile yetiştirdiği oğlu Mustafa Kemal’e yürekten inanmış ve yanında olmuştur.

Bizlere ATA’ mızı armağan eden büyük Türk anası Zübeyde Hanım’ı yad ediyor, anısı önünde saygı ile eğiliyor, sevgi, saygı ve minnetle anıyorum.

Saygılarımla.

Süheyla GÜLEN
Açık Kapı Derneği Onursal Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here