Dünya’da Atatürk’ün adının verildiği 28 yer

1 -Belçika’nın Vise kentine bağlı Cheratte kasabasında bulunan bu yere verilen isim, belediye başkanı Marcel Neven`in girişimi ile 2003`te verilmiş. İlk önce “Place Attatürk” olarak yanlış yazılmışken kısa süre sonra doğrusuyla değiştirilmiş.
Dünya'da Atatürk'ün adının verildiği yerler 1

2- Kemal Ataturk Avenue(cadde) – Dhaka, Bangladeş

Dünya'da Atatürk'ün adının verildiği yerler 2

3-Ataturk Avenue(cadde) – Islamabad, Pakistan

Dünya'da Atatürk'ün adının verildiği yerler 3

4-Atatürk Statue(heykel) – Mexico City, Meksika
Başkent Mexico City’de bulunan saat kulesi Meksika’nın bağımsızlığının 100. yıl dönümünde Türk vatandaşları tarafından hediye edilmiş. 1910 yılında yaptırılmış ve “Osmanlı Saati” olarak biliniyor. Daha sonra yapılan Atatürk Anıtı ise Le Reforma caddesinde bulunuyor.
Dünya'da Atatürk'ün adının verildiği yerler 4

5-Atatürk Statue(heykel) – Mexico City, Meksika

Dünya'da Atatürk'ün adının verildiği yerler 5

6-Calle Mustafa Kemal Ataturk – Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti

Dünya'da Atatürk'ün adının verildiği yerler 6

7-Calle Mustafa Kemal Ataturk

7

8-Ataturk Heykeli – Be`er Sheva, İsrail
Sderot David Tuviyahu ile Ali Daivis caddelerinin kesiştiği yerde Be’er Sheva’da bulunan heykelin levhasında “Yurtta barış, dünyada barış. Mustafa Kemal Atatürk 1881-1938 Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu” yazısı bulunmaktadır.

8

9-Atatürk Anıtı – Amsterdam, Hollanda
Anıtta Hollandaca ve Türkçe olarak “Yurtta Sulh, Dünyada Sulh” yazılı.
9

10-Caracas, Venezuela
Venezuela’nın başkenti Caracas’ta bulunan bir parktaki heykelin altında ”Modern Türk Devletinin kurucusu Kemal Atatürk” yazısı bulunmaktadır.
10

11-Havana, KübaKüba’da Atatürk’ten başka hiçbir yabancı devlet adamının heykeli bulunmamaktadır.

İlk Atatürk Heykelinin altında Türkçe ve İspanyolca olarak ”Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu – Yurtta Barış, Dünyada Barış ” yazıyor. 2011 yılında Küba devlet yetkililerinin isteği üzerine heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan yeni Atatürk heykeli de başkenti Havana’nın gözde mekânlarından olan, Puerto Caddesi’ndeki bir parka konuldu

11

12-Atatürk Bahçe Köyü – Oostzaan, Hollanda

12

13-Canberra, Avustralya

Anzac Savaş Anıtı karşısındaki Atatürk Anıtı.

Tarihte ilk defa bir savaş iki ülke arasında dostluk bağının kurulmasına neden olmuştur. Çanakkale Muharebesi’nde şehit düşen Türk ve Anzak askerlerinin anısını yaşatmak için iki ülke arasındaki görüşmeler sonucu Avustralya’da Atatürk Anıtının açılmasına karar verilmiştir.

12

14-Albany, Batı Avustralya
Heykelin altında ”Kemal Atatürk’ün anısına” ve ”Anzac günü 25 Nisan 1985 ” yazmaktadır.

14

15-Statuia lui Mustafa Kemal Ataturk – Bükreş, Romanya

Romanya’daki Atatürk Meydanı. Bu meydanda bir de Atatürk Büstü bulunmaktadır.
15

 

16-Atatürkstraat – Rotterdam, Hollanda

16

17-Mustafa Kemal Ataturk Marg Caddesi – Yeni Delhi, Hindistan

17

18-Largo Mustafa Kemal Atatürk – Roma, İtalya

18

19-Atatürk Park – New Jersey, ABD

19

20-Yehud, İsrail
Mustafa Kemal Atatürk anısına yaptırılan bu anıtta da Atatürk’ün barışçıl anlayışını bir kez daha görüyoruz. “Yurtta sulh cihanda sulh” sözü ve hemen altındaki yazı: Türk Milleti ve Türkiye’yi seven İsrail Halkı sana ebediyen minnettar kalacaktır.

20

21-Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti
Atatürk 1918 senesinde o dönemde Avusturya-Macaristan imparatorluğu içinde yer alan Karlsbad”a gider. Böbrek tedavisi için Florencie isimli sanatoryumda kalır. Avrupa”nın en eski lüks otellerinden biri olan Hotel Pupp”un yanıbaşında bulunan Florencie mütevazi bir otel görünümündedir, ve o dönemdeki ismi “Rudolf Hof” tur. Ana kapı yanında bir levhada Türkiye Cumhuriyeti”nin kurucusu Kemal Atatürk’ün burada 1918 Temmuz’unda ikamet ettiğini belirten bir levha bulunmaktadır. Daha sonra Florencie, Karlovy Vary”nin termal kentleri içinde nüfuzunun giderek artması ve kentin zengin turistlerin akınına uğraması sonucu, çevredeki tüm binalar da restore edilerek lüks bir otel kompleksine dönüştürülmüştür.

21

 

22-Kemal Atatürkstraat – Utrecht, Hollanda

22

23-Budapeşte, Macaristan

23

24-Macaristan’daki bu Atatürk isimleri Naphegy Meydanı’nda yer alıyor.

24

25-Santiago, ŞiliŞili`nin başkenti Santiago`da Apoguindo Caddesi Novigod Parkı`ndaki Atatürk Anıtı. Şili`nin başkenti Santiago`da belediye, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için bir parka, Atatürk`ün sözlerinin yer aldığı rölyefini yaptırdığı bildirildi.

O yazı: “Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali… Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meş’ale olarak yaşamaktadır!”

25

26-Ve tabi ki olmazsa olmaz ülkelerde de Atatürk’ün isminin verildiği çok sayıda yer bulunmakta. Atatürk Parkı – Bakü, Azerbaycan

26

27-Astana, Kazakistan

27

28-Atatürk Parkı – Bişkek, Kırgızistan

28

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here