1 Eylül Dünya Barış Gününü Kutluyorum

İkinci Dünya Savaşı, Almanya’nın 1 Eylül 1939’da Polonya’yı işgal etmesiyle başladı.1945 yılında sona eren,insanlığın yaşadığı en kanlı ve acımasız savaşın başladığı 1 Eylül, Dünya’da “Dünya Barış Günü” olarak kutlanmaktadır.

Barış, insanlık için;özgürlüktür,gelecektir,umuttur ve en önemlisi de yaşama hakkıdır.Tüm dünya halklarının yaşamının olmazsa olmazlarındandır.

Ne yazık ki son yıllarda,Dünya’da ve yakın bölgemizde çatışmalar,savaşlar artmıştır.Savaşı haklı göstermek için, “barış için…,demokrasi için…,özgürlük için …” gibi söylemler ile halklar çatışmaktadır.

Uluslararası sermaye,emperyalistler,yeni oyunlar ve entrikalarla binlerce insana, kan ve gözyaşı döktürerek, anlamsız görevlerini yerine getirirken, insanlığa karşı yeni suçlar işlemektedirler.

Bizler,güvenli ve huzurlu bir gelecek için, insanlık için, yılmadan;dostluğu,kardeşliği, barışı çağırmalıyız.Barış için birey olarak,halklar olarak,üzerimize düşen görevlerden kaçmadan, inatla,ısrarla ve de sürekli barış için mücadele etmeliyiz.

Tüm Dünya halklarının huzur ve güven için de yaşadığı,insan olmanın faziletlerinin yüceltildiği, bir dünya dileğiyle, savaş ve karanlığa inat, barış ve aydınlık diyen, yüreğinde insanlık sevgisi olan herkesin, “1 Eylül Dünya Barış Günü”nü kutluyorum.

Süheyla GÜLEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here