Devrim Şehidimiz Mustafa Fehmi KUBİLAY

sehit-ogretmen-kubilay-menemen-olayi-2

Seksen altı yıl önce bugün,23 Aralık 1930’da, Menemen’de 24 yaşında öğretmen asteğmen Mustafa Fehmi KUBİLAY’ı;  çağdaşlaşma ve aydınlanma hareketi olan cumhuriyet devrimlerini durdurmak  için ayaklanan cumhuriyet  karşıtı gericiler  askerlik görevini  yaptığı Menemen’de şehit ettiler.

Ata’sını ve onun eseri  Cumhuriyeti  korumak için boynunu vermiş Kahraman şehidimiz “KUBİLAY” ulusumuzun gönlünde “Devrim Şehidi”dir.

Cumhuriyetimizin dayandığı devrimlere  yönelen tehditlere ve bu devrimleri günümüzde dahi içine sindiremeyenlere karşı cumhuriyetçilere ve vatanseverlere düşen temel görev ; ulusal egemenliğimizi,laik ve demokratik cumhuriyetimiz ile bölünmez bütünlüğünü korumak,  çağdaş uygarlığın gelişmesi ve gerekleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin hedeflerini gerçekleştirmek için çalışmaktır.

Cumhuriyet uğruna, bağımsızlığımızı ve ülke bütünlüğümüzü korumak için  boynunu vermiş , Devrim şehitlerimiz Mustafa Fehmi KUBİLAY’ ı,  Bekçi Hasan’ı ve Bekçi Şevki’yi ,ulusal direniş şehitlerimizi ve vatanı  için canını siper eden tüm şehitlerimizi şükran, minnet ve saygıyla anıyorum.

Ruhları Şad Olsun.

Süheyla GÜLEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here