Uğur Mumcu’yu Katledilişinin 23. Yılında Saygıyla Anıyorum

ugur-mumcu-anildi

Atatürk ilke ve devrimleri ile tam bağımsız Türkiye Cumhuriyet’ inin ilkeli, namuslu ve cesur kalemi, Uğur Mumcu’yu, uğradığı hunharca suikast sonucu aramızdan ayrılışının yirmi üçüncü yıl dönümünde, özlem ve saygıyla anıyorum.

Uğur Mumcu, cesur kalemini kimsenin hatırı ve çıkarı için kullanmayarak, araştırmaları sonucu elde ettiği somut belgelere dayalı çalışmalarında, Cumhuriyet rejimini ve ülkemizin  üniter  yapısını değiştirmeye yönelik planları cesur yüreklilikle gözler önüne sermiştir. Sahte yüzlerini gün ışığına çıkarmıştır. Gerçek düşüncelerini ortaya çıkararak, bizleri bilgilendirmeye ve  tehlikenin farkına varmamız için uyarmaya çalışmıştır. Bunun için karanlık güçler kendisini katletmişlerdir. Bugün hepimiz, bu yürekli cumhuriyet ve demokrasi kaleminin yazdıklarının ve söylediklerinin gerçekliği ile maalesef karşı karşıyayız. Bize bildirdiği tehlike ile mücadele için, 9 Haziran 1970 tarihli Cumhuriyet Gazetesin’indeki köşesinde “Demokratik ve sosyal hukuk devletine inanlar, Kemalizm’in bayrağı altında toplanmalıdırlar” yazarak, bizlere izlememiz gereken yöntemi de bildirmiştir. Bu sözlere yürekten katılıyorum.

Uğur Mumcu’nun ve demokrasi şehitlerimizin katillerinden elbet bir gün hesap sorulacağına inancımla, tümünü sevgi ve sayıyla bir kez daha anıyorum.

Saygılarımla.

Süheyla GÜLEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here