1 Eylül Dünya Barış Gününü Kutluyorum

Dünya haritasını yeniden düzenlemek isteyen yayılmacı emperyalist güçlerin, İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı 1  Eylül, Dünya’da “Dünya Barış Günü” olarak kutlanmaktadır.

Günümüzde ise emperyalist güçler amaçlarını, terörle beslenerek ve diğer gizli-açık kimi aldatmalarla gerçekleştirmek istemektedir.

Uzağa gitmeden yakın bölgemizde yaşanan savaşın acımasız ve kanlı yüzünü görmekteyiz. Kimilerinin kimi, niçin öldürdüğünü bilmeden öldürdüğünü, insanın insana yaşattığı zulmü gördükçe  “barışın” ve “kardeşliğimizin” değerini daha iyi anlamalıyız.

İnsanlar birbirine duyduğu sevgi ve saygıyla, bu amaçla gösterdikleri erdemle daha güçlü olurlar.Bu nedenle barışı, ilkeli ve kararlı olarak istemeli,emperyalist baskılar karşısında birlik içerisinde, onurlu ve dik durarak kardeşlik ve barış için yılmadan mücadele etmeliyiz.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk diyor ki; “İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbirlerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir. Dünyanın barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla  mümkün olacaktır. (1931)

Ülkemizde ve Dünyada insanların kardeşçe, huzur ve güven için de yaşadığı, insanlık onurunun yüceltildiği, bir dünya dileğiyle; savaş ve karanlığa inat, barış ve aydınlık diyen, yüreğinde insanlık sevgisi olan, insanların mutluluğu için mücadele eden ve insanlığın geleceğinin de barışla mümkün olacağını düşünen herkesin, “1 Eylül Dünya Barış Günü”nü kutluyorum.

Süheyla GÜLEN
Açık Kapı Derneği Onursal Başkanı

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here